Proč nová fara?

Jak mnozí víte, naše stará fara už toho hodně pamatuje a pomalu se přibližuje čas, kdy postupně přestane fungovat. Nejprve jsme chtěli opravit jen koupelnu, aby sloužila a důstojně reprezentovala naší farnost. Co ale z pěkné koupelny, když se celá budova rozpadává? Co z budovy, která neslouží svému účelu? Co z budovy, která není využitá ani využitelná? Co z budovy, kde je problém se pokojně a příjemně sejít i ve větším počtu? Co? Postavit novou, která bude sloužit, která bude využitá i využitelná pro různé potřeby nás farníků, našich dětí a dětí našich dětí… Čím víc o tom přemýšlím, tím víc jsem o tom přesvědčen: Mít novou faru, která bude pro všechny, která bude na 100 procent sloužit dobrým věcem, ve které se budeme dobře cítit, kde budeme mít zázemí a pocit domova. Chtěl bych zmínit ještě jednu věc. Naše nová fara musí v budoucnu vydělávat. Minimálně na svůj provoz a rozvoj. Proto vznikla myšlenka využít faru i na nájemní prostory. Fara nesmí zatěžovat farní život, ale pomáhat mu. Nesmí zatěžovat kostelní sbírky, ale odlehčovat jim. Pravda, teď se bude jistý čas spořit, ale představa je taková, že na faru v budoucnu nebude třeba přispívat. Prostě jednou dospějeme do bodu, že bude produkovat zisk – a to jenom tím, že BUDE! A krom toho se bude každým rokem zhodnocovat. Podmínka ke stavbě je mít na účtu 4 000 000 Kč. Musím přiznat, že i pro mne je to moc, ale jiná možnost ani není. Náš cíl je naspořit tuto částku v co nejkratším termínu. Tedy čas hraje proti nám. Čím dřív naspoříme, tím dřív začneme, čím dřív začneme, tím dřív skončíme, čím dřív skončíme, tím dřív bude fara vydělávat, a čím dřív bude vydělávat, tím dřív splatíme dluh z případných bezúročných půjček. Ano, dobře slyšíte: bezúročných půjček. My nemůžeme jít do úvěru, ale můžeme jít do půjček. Kdo nechce darovat, může nám půjčit, a my mu to pak z nájmu vrátíme. Kdo tedy chce a má možnost, může nám bezúročně půjčit a tak urychlit spoření. Těším se na spolupráci na tak krásném a smysluplném díle, které, doufám, sblíží, stmelí a obohatí všechny ty, kteří se zapojí. Už dopředu vám Pán Bůh zaplať.

O. Jan