Otázky pro otce Jana

Mohl byste nám prosím připomenout výsledek hlasování, které proběhlo před nějakým časem v našem kostele a kde se farníci vyjádřili, zda souhlasí se záměrem zbourat faru a postavit novou?

Na úrovni Farní rady, myslím koncem roku 2019: pro 9, proti 0 (100 procent pro), na nedělní mši někdy začátkem roku 2020: pro 67, proti 5 (93 procent pro, 7 procent proti).

Proč faru neopravit ale zbourat? Stálo by to méně peněz?

Odborník ze stavebního oddělení AO p. Týfa po obhlídce fary sdělil, že budova je pár let před koncem životnosti. Doporučil ji zbourat a postavit novou anebo možnost uměle prodlužovat její životnost a oddálit tak na pár let její definitivní konec. Já se ale ptám: A co pak?… ano, stálo by to méně peněz ale podle mě by ty peníze byly vyhozeny do vzduchu. Takové plátání a dolepování beze smyslu.

Jaké je vyjádření odborníka?

Odborný posudek o stavu fary je v obsahu Oveček 2/21.

Jak se staví k záměru o. arcibiskup Jan?

Arcibiskup mi pro tuto záležitost dal požehnání.

Nač faru, když tady nebude kněz?

Právě proto, že jednou tu kněz nebude. A to je jisté. Je mým velkým přáním postarat se o svoje ovečky – aby měly zázemí, prostor pro svůj duchovní rozvoj, místo k setkávání, možnost udělat pohoštění po pohřbu, oslavu křtin, malou svatbu, oslavu narozenin… prostě to, aby fara konečně plnohodnotně sloužila pro farníky. To už ani nemluvím o možnosti kdykoli se pomodlit nebo si jen tak posedět v teplém a pěkném prostředí.

Jsou i jiné velké projekty. např. oprava lidového domu v Kelči, oprava budovy pro ZŠ Salvátor ve VM. Proč nepodpořit je?

Ano, jsou a jistě budou i další. Ale toto je NÁŠ projekt – ne cizí. Tady žijeme a setkáváme se. Ať je na to vytvořený prostor a zázemí. Hmmm, jiné projekty – pro někoho argument nestavět, pro jiné inspirace a výzva stavět (pro mne tedy to druhé).

Kdo zhotoví projekt, kdo se bude starat o veškeré papírování?

Projekt zhotovuje p. Volek z Kunovic. Papírování bude mít na starosti technický administrátor děkanátu p. Kundrát z Podolí – tedy taky náš člověk.

Budou moci farníci nahlédnout a vyjádřit se k projektu? Kdo bude rozhodovat o tom, jak bude nová fara vypadat, o technických záležitostech, o dispozicích atd.?

Farníci se mohou vyjádřit k projektu kdykoli. Kdykoli mohou také přijít na setkání farní rady. Chystáme založení Stavební komise, která bude přípravu a samotné práce projednávat a organizovat. Taky chystáme veřejné fórum v kostele někdy po nedělní mši, kde se může kdokoli k věci vyjádřit (termín vyhlásím v ohláškách).

Kde bude náš kostelník Luděk po dobu, kdy se fara bude bourat a stavět?

To ještě není úplně dořešené, ale zatím jsou tyto varianty: Klášter v Choryni, Fara ve Val. Meziříčí, byt v Ostravě, Domov pro seniory v Kroměříži. Pan kostelník by si z těchto možností vybral tu pro něho nejlepší. Já osobně bych byl rád, kdyby se pro něho našlo bydlení tady v Loučce – zkuste se nad tím zamyslet…

Jaký máte záměr s novou farou?

Myslím, že jsem o tom už mluvil dost a v těchto Ovečkách to zaznívá v každém mém příspěvku. Ale když chcete, řeknu to znovu: Nová fara má být budoucností duchovního života v naší farnosti. BYTÍM, NEBO NEBYTÍM.

Nebylo by vhodné při hledání finančních zdrojů obrátit se na Obecní úřad v Loučce a zkusit požádat o nějakou dotaci nebo pustit se do díla společně s obecním úřadem?

Oslovil jsem již všechny obecní úřady ve farnosti: OÚ Loučka nám přispěje dotací 50.000,- Kč, za což jim moc děkujeme. OÚ Kunovice přislíbil spolupráci při vyřizování státních dotací. OÚ Podolí se ještě nevyjádřil.

Není to šílenost rozhodnout se stavět faru při současných cenách (nejen) stavebního materiálu?

Není. Abych řekl pravdu, kdyby bylo na mně, do opravy fary bych šel hned, když jsem tady přišel. Ale vždy byly nějaké práce na kostele, což bylo prioritou. Teď je relativní klid a možnost zahájit přípravu, spoření a pak samotnou stavbu. Říkám to vážně: Čím dřív, tím líp. Nebo si myslíte, že za 5 let to bude s cenami lepší? A z dlouhodobého hlediska investované prostředky budou nejlépe uložené a využité, protože se budou jenom zhodnocovat a vydělávat další prostředky.